atrakcje Synaju
Półwysep Synaj otoczony jest od północy Morzem Śródziemnym, od zachodu Zatoką Sueską i kanałem Sueskim, od południa Morzem Czerwonym i od wschodu Zatoką Akaba. Półwysep leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie: Synaj Północny i Synaj Południowy.
Powierzchnia półwyspu to 61,2 tys. km2. Najwyższy szczyt to Góra Świętej Katarzyny o wysokości 2629 m n.p.m.
Region Półwyspu Synaj był ceniony już w czasach faraońskich ze względu na występowanie tu minerałów m.in. turkusów, miedzi i złota, obecnie już wyeksploatowanych. Dziś Synaj jest rajem dla turystów, których wabią tu liczne kompleksy hotelowe oraz podwodne rafy koralowe Morza Czerwonego.
Synaj ma też ogromne znaczenie religijne. To właśnie przez ten półwysep trwała 40-letnia wędrówka Mojżesza z narodem Izraela do Ziemi Obiecanej. Dziś Półwysep Synaj jest świętym miejscem w równym stopniu dla żydów, muzułmanów i chrześcijan.
GÓRA MOJŻESZA
Góra Mojżesza, zwana też często Górą Synaj to najpopularniejsze miejsce turystyczne na całym półwyspie oraz jedno z bardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na świecie. Miejsce to jest święte dla trzech religii – żydów, muzułmanów i chrześcijan. Wznosi się 2285 m n.p.m i znajduje się w okolicy Góry Św. Katarzyny.
Z Sharm El Sheikh na Górę Mojżesza jest 250 km. Wycieczki wyruszają z Sharm około godziny 22 aby wspiąć się na szczyt przed zachodem słońca. Na początku wędrówki prowadzi nas tzw. droga wielbłądzia, która leniwie pnie się ku górze. Po 2 godzinach marszu dochodzimy do 750 schodów prowadzących na sam szczyt. Schody to około 30 minut wspinaczki, którą rekompensuje niezapomniany widok wschodzącego za gór słońca. Chcąc zejść na dół możemy wybrać jedną z dwóch dróg. Jedna z nich, to ta, którą weszliśmy w nocy, czyli droga wielbłądzia. Z tego szlaku rozpościerają się przepiękne widoki na otaczające nas góry oraz samą Górę Mojżesza. Druga droga to kamienne schody kute w skałach przez mnichów. Schodów w sumie jest 3750. Niewątpliwie potrzebne są mocne kolana aby pokonać tą trasę, jednakże i tutaj matka natura nie pozostaje nam dłużna. Schody prowadzą pomiędzy wysokimi ścianami gór, po drodze mijamy pustelnie mnichów, a w dole widzimy Klasztor Św. Katarzyny.
KLASZTOR ŚWIĘTEJ KATARZYNY
Obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2002 roku jako klasztor funkcjonujący w tak surowych i nieprzyjaznych dla człowieka warunkach. Pisząc o tym miejscu należy wspomnieć, że jest to najdłużej na świecie, nieprzerwanie działający klasztor (od 6 w.n.e.), prowadzony przez ortodoksyjnych mnichów grekokatolickich. Jednocześnie jest to jedyne miejsce kultu w Egipcie podległe Watykanowi.
Klasztor Świętej Katarzyny znany jest jako miejsce, gdzie Bóg przemówił do Mojżesza, ukazując się jako płonący krzak. Dziś to właśnie Gorejący Krzew, Studnia Mojżesza i Bazylika Św. Justynina przyciągają do Klasztoru tysiące turystów.
KOLOROWY KANION
Kolorowy Kanion znajdujący się na Półwyspie Synaj jest trzecim co do wielkości kanionen na świecie, zaraz po Wielkim Kanionie w Kolorado i wąwozie Siq w Jordanii. Wycieczki do kanionu odbywają się jeepami gdyż nie prowadzi do niego żadna utwardzana droga. Sam kanion zachwyca swoją potęgą i kolorami. Droga prowadząca dnem kanionu miejscami jest tak wąska, że ciężko zmieścić stopę.