cieśnina Tiran
Cieśnina Tirańska – cieśnina pomiędzy egipskim Półwyspem Synaj a saudyjskim Półwyspem Arabskim, oddzielająca Zatokę Akaba od pozostałej części Morza Czerwonego. Nazwa cieśniny pochodzi od nazwy wyspy Tiran. Znajduje się na wschód od północnych dzielnic miasta Sharm El Sheikh.
Ma duże znaczenie strategiczne, prowadzi nią szlak do jordańskiego portu Akaba i izraelskiego Ejlat. Wody cieśniny stanowią na całej szerokości morze terytorialne Egiptu i Arabii Saudyjskiej. W cieśninie obowiązuje niezawieszalne prawo nieszkodliwego przepływu statków, zgodnie z prawem międzynarodowym, oraz prawo przelotu statków powietrznych na mocy traktatu egipsko-izraelskiego z 1979 roku.
Miejsca do nurkowania w Cieśninie Tirańskiej
Wraki:
Gordon Reef – rafa koralowa z wrakiem panamskiego statku Louilla, którego większa część znajduje się nad powierzchnią wody.
Jackson Reef – z wrakiem statku handlowego Lara (częściowo zniszczonego w 1996 r.), który zatonął w 1985 r.
Kormoran Reef, (Zingara Reef) – rafa z wrakiem niemieckiego statku Kormoran (Zingara), który w 1984 roku uderzył w rafę i obecnie spoczywa na głębokości 12 m.
Millon Hope – rafa z wrakiem statku, który zatonął w 1996 roku.
White Knight – rafa ze szczątkami wraku małego statku Noos 1, który zatonął w 1994 roku.
Pozostałe:
Al-Dżarkana, Abu Tinun, Far Gardens, Huszasza, Koszkasza, Laguna Reef, Middle Gardens, Near Gardens, Ras Bob, Ras Dżamila, Ras Nasrani, Sea Life, Shark Bay, Thomas Reef, Woodhouse Reef, Zatoka Nabk.
Tiran – wyspa położona na południowy wschód od Sharm el Sheikh należąca do Arabii Saudyjskiej znajdująca się naprzeciw Cieśniny Tirańskiej łączącej Morze Czerwone i Zatokę Akaba. Wyspa została oddana w użytkowanie Egiptowi, aby umożliwić stałą obecność Międzynarodowych Sił Obserwacyjnych (ang. Mulinational Force and Observers), strzegących pokoju pomiędzy Izraelem i Egiptem oraz egipskiej straży ochrony wybrzeża. Tiran ma strategiczne znaczenie, bo znajduje się w największym przewężeniu cieśniny stanowiącej ważne połączanie dla portów jordańskich oraz izraelskich. Wyspa jest naszpikowana polami minowymi i zamieszkiwana jest wyłącznie przez amerykańskich oraz egipskich żołnierzy. Wstęp na Tiran jest zabroniony, ale wokół znajdują się rafy koralowe, które są atrakcją turystyczną ściągającą nurków z całego świata.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tiran_(wyspa)